Klucze udarowe pneumatyczne to narzędzia znacznie ułatwiające montaż i demontaż gwintowanych elementów złącznych. Pozwalają na odkręcanie i zakręcanie śrub bez użycia siły ludzkich rąk. Jak działają takie klucze? Gdzie się z nich korzysta?
Budowa klucza hydraulicznego
Klucz hydrauliczny składa się z takich elementów, jak:
- przewody hydrauliczne – dostarczają płyn pod ciśnieniem do siłownika,
- obudowa – jest wykonana z trwałych materiałów, które mogą być wykorzystywane w środowisku przemysłowym,
- mechanizm napędowy – to on odpowiada za generowanie ruchu obrotowego,
- siłownik hydrauliczny – wykorzystuje ciśnienie do poruszania tłokiem,
- nasadka robocza – znajduje się na końcu klucza i jako jedyna ma styk z odkręcaną lub dokręcaną śrubą,
- pompa hydrauliczna – generuje wysokie ciśnienie cieczy.
W skład kluczy hydraulicznych wchodzi też wiele drobnych elementów, takich jak np. uszczelki. Dokładna budowa takich narzędzi różni się jednak w zależności od modelu.
Jak działa klucz udarowy hydrauliczny?
Klucz udarowy hydrauliczny pozwala na szybkie dokręcanie i odkręcanie śrub z użyciem mocy generowanej przez układ, w którym znajduje się specjalny płyn. Wytwarza on duże ciśnienie zasilające cały mechanizm. Siła jest przenoszona bezpośrednio na nasadkę klucza, którą przystawia się do elementu złącznego. Umożliwia to odkręcenie nawet mocno zablokowanych śrub, których nie da się poruszyć bez użycia urządzenia hydraulicznego.
Zastosowanie kluczy udarowych hydraulicznych ATEX
Urządzenia hydrauliczne ATEX, w tym klucze, znajdują zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji, przemyśle ciężkim, energetyce i budownictwie. Pozwalają na tworzenie stabilnych połączeń, których nie da się zdemontować bez użycia specjalistycznego sprzętu. Służą też do odkręcania zablokowanych śrub podczas wszelkiego rodzaju remontów i napraw. Znacznie usprawniają prowadzone prace, a jednocześnie odciążają pracowników. Dzięki nim, aby wygenerować dużą moc, nie trzeba używać siły ludzkich rąk.